Σεμινάριο για τη Βασική Υποστήριξη της Ζωής από τη Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας του Mediterranean College

Με τη συμμετοχή πολλών ενδιαφερομένων πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9 Απριλίου 2019, το Σεμινάριο με θέμα: «Basic Life Support – Βασική Υποστήριξη της Ζωής με χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή και Αξιολόγηση Τραύματος» το οποίο διοργανώθηκε από τη Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας του Mediterranean College, στο πλαίσιο του του Education Festival 2019. Ομιλητές στην εκδήλωση ήταν ο κ. Σταύρος Δρόσος, Εκπαιδευτής Τομέα Σαμαρειτών Ερυθρού Σταυρού και η κα. Ελεάννα Χάλαρη, Εργοφυσιολόγος.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν στις τεχνικές και τον αλγόριθμο της Βασικής Υποστήριξης Ζωής, καθώς και στη χρήση Εξωτερικού Απινιδωτή. Παράλληλα, είχαν τη δυνατότητα να εξασκήσουν τους διδαχθέντες χειρισμούς, με διαθέσιμα προπλάσματα αλλά και εκπαιδευτικούς εξωτερικούς απινιδωτές.

Στη συζήτηση που ακολούθησε κατέστη σαφές πως η γνώση και η ικανότητα παροχής των βασικών Α’ Βοηθειών από μελλοντικούς επαγγελματίες υγείας θα πρέπει να είναι σε προτεραιότητα στην κατάρτιση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Ενημερωθείτε σήμερα για τα αναγνωρισμένα Bachelor’s στη Φυσικοθεραπεία και στη Λογοθεραπεία που προσφέρονται από Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας του Mediterranean College, σε συνεργασία με ένα από τα μεγαλύτερα και πιο δημοφιλή πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο, το  Manchester Metropolitan University.