MEDITERRANEAN COLLEGE-ATHENS CAMPUS  SCHOOL OF ENGINEERING

Τετάρτη 4 Μαρτίου, 18.00-20.00 @ LECTURE HALL

Στο πλαίσιο του Education Festival 2020

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Η παρακολούθηση της εκδήλωσης προϋποθέτει τη δήλωση συμμετοχής

Για να δηλώσετε συμμετοχή πατήστε ΕΔΩ ή καλέστε στο 210 8899600

Η Σχολή Μηχανικών του Mediterranean College Αθήνας διοργανώνει Σεμινάριο με θέμα “Καινοτόμα Υλικά & Τεχνολογία Δόμησης-Βιοκλιματικά κτήρια & Εξοικονόμηση Ενέργειας”. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 4 Μαρτίου, 18.00-20.00,  στο Lecture Hall του Κολλεγίου και εντάσσεται στο πλαίσιο του Education Festival 2020.

Εισηγητές:

• Αντώνης Ζαμπάρας, Πολιτικός Μηχανικός, Δ/νων Σύμβουλος Φθιώπολις Κατασκευαστική
  • Δρ. Ζωρζέτ-Αλεξάνδρα Καναράχου, Αρχιτέκτων Μηχανικός
  • Δρ. Ανδρέας Καναράχος, Πολιτικός Μηχανικός
  • Κων/νος Ριζάκος, Πρόεδρος & Δ/νων Σύμβουλος Γ.Κ. ΡΙΖΑΚΟΣ ΑΒΕΤΕ
  • Ελίνα Ριζάκου, Αντιπρόεδρος Γ.Κ. ΡΙΖΑΚΟΣ ΑΒΕΤΕ

Στην εκδήλωση θα γίνει παρουσίαση προϊόντων γραφιτούχου διογκωμένου πολυστυρενίου, που είναι το αποτέλεσμα έντονης έρευνας κορυφαίας εταιρείας χημικών (BASF), των συστημάτων δόμησης Insulated Concrete Forms (ICF) που τα αξιοποιούν και της τεχνολογίας κατασκευής Κτηρίων Σχεδόν Μηδενικής Κατανάλωσης Ενέργειας (ΚΣΜΚΕ). Τα συστήματα αυτά παρέχουν εξαιρετικά ισχυρή θερμομόνωση του κελύφους του κτηρίου, υψηλή θερμική άνεση των χρηστών τους, ταχύτητα κατασκευής, οικονομία σε σύγκριση με συμβατικές κατασκευές με παρόμοια χαρακτηριστικά μόνωσης και αντισεισμικότητα.

Το 12ο EDUCATION FESTIVAL στοχεύει να προσφέρει σε κάθε ενδιαφερόμενο -σπουδαστή, τελειόφοιτο, απόφοιτο, επαγγελματία, εργαζόμενο- εντελώς δωρεάν, από τον Μάρτιο έως και τον Ιούνιο, περισσότερα από 170 σεμινάρια, ημερίδες, διαλέξεις και συνέδρια πάνω σε πλήθος εκπαιδευτικών αντικειμένων, βασισμένα στο Ολιστικό Μοντέλο Εκπαίδευσης, και με άξονα το εθνικής σημασίας θέμα της εξωστρεφούς αναδιάταξης της ελληνικής εκπαίδευσης.

Το «ταξίδι» εκπαίδευσης του Education Festival ξεκίνησε το 2009, με «επιβάτες» τους νέους της χώρας μας. Σήμερα, 12 χρόνια μετά, εμπνέεται από τον μείζονα στόχο -για την Ελλάδα και την ελληνική οικονομία- να γίνει η χώρα μας, άμεσα, Διεθνές Κέντρο Εκπαίδευσης! Ένα στόχο που έχουν υιοθετήσει φυσικά, οι εκπαιδευτικοί φορείς ΙΕΚ ΑΛΦΑ και MEDITERRANEAN COLLEGE– έχοντας καταβάλει, διαχρονικά, συντονισμένες προσπάθειες.

Όποιο κι αν είναι λοιπόν το αντικείμενο των σπουδών σου, ακολούθησε -και φέτος- το φεστιβάλ σου από τις 3 Μαρτίου έως και τις 12 Ιουνίου, στις εγκαταστάσεις του ΙΕΚ ΑΛΦΑ Αθήνας, Πειραιά, Γλυφάδας και Θεσσαλονίκης και του ΜΕDITERRANEAN COLLEGE Αθήνας και Θεσσαλονίκης.

Δες το αναλυτικό πρόγραμμα της διοργάνωσης & Εξασφάλισε ΤΩΡΑ την πρόσβασή σου στα 172 ΔΩΡΕΑΝ σεμινάρια εξειδίκευσης του 12ου Education Festival.  Απόκτησε το VIP PASS εδώ & δημιούργησε ισχυρό βιογραφικό!