Πάνελ Ομιλητών για την Προπονητική από τη Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας του Mediterranean College

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 10 Μαΐου, το Πάνελ Ομιλητών με θέμα: «Προπονητική και ενίσχυση αθλητικών επιδόσεων» από τη Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας του Mediterranean College Αθήνας, στο πλαίσιο του Education Festival 2019. Στην εκδήλωση συμμετείχαν διακεκριμένοι επαγγελματίες στους τομείς της Ψυχολογίας και του Αθλητισμού.

Την έναρξη των ομιλιών έκανε ο κ. Γιάννης Ζαρώτης, αθλητικός Ψυχολόγος, ο οποίος αναφέρθηκε στον ιδιαίτερο τρόπο προσέγγισης των νέων αθλητών προκειμένου να μπορέσουν να αποδώσουν το μάξιμουμ των επιδόσεων τους και να διακριθούν στον αθλητισμό.

Στη συνέχεια, ο κ. Γιώργος Παντελάκης, προπονητής της πρωταθλήτριας γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού, εξήγησε τον τρόπο που ένας προπονητής πρέπει να προσεγγίζει  τους αθλητές του προκειμένου να μπορέσει να πάρει το 100% της απόδοσής τους. Για το σκοπό αυτό επισήμανε την αξία της εξατομικευμένης προπόνησης  πάντοτε σε συνεργασία με το υπόλοιπο προπονητικό team.

Η κ. Κατερίνα Σωτηρίου, διεθνής παίκτρια και μέλος της Ομάδας Μπάσκετ του Ολυμπιακού, μετέφερε στους παρευρισκόμενους εμπειρίες από τη θητεία της σε ομάδες του εξωτερικού και τόνισε την αλλαγή στον τρόπο προπόνησης και διαχείρισης των αθλητών και στην Ελλάδα.

Ο κύκλος των ομιλιών ολοκληρώθηκε με τον κ. Αριστείδη Μύρκο, Προπονητή UEFA B, εργοφυσιολόγο & Ιδρυτή του Sciencetraining.gr, ο οποίος περιέγραψε πώς η σύγχρονη εργοφυσιολογία μπορεί να βοηθήσει σε μια πιο στοχευμένη προπόνηση για την επίτευξη καλύτερων αθλητικών επιδόσεων και πώς οι νέες τεχνολογίες βοηθούν τους αθλητές να πετύχουν γρηγορότερα και καλύτερα το στόχο τους.

Ενημερωθείτε σήμερα για τα αναγνωρισμένα Bachelors στη Φυσικοθεραπεία και στη Λογοθεραπεία που προσφέρονται από Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας του Mediterranean College, σε συνεργασία με ένα από τα μεγαλύτερα και πιο δημοφιλή πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο, το  Manchester Metropolitan University.