Οι βασικές αρχές της Εφαρμοσμένης Ανάλυσης Συμπεριφοράς (ABA) από τη Σχολή Επιστημών της Αγωγής του Mediterranean College

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019  πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το επιστημονικό σεμινάριο με θέμα: «Η Εφαρμοσμένη Ανάλυση Συμπεριφοράς (ΑΒΑ) στην πράξη» από τη  Σχολή Επιστημών της Αγωγής του Mediterranean College Αθήνας σε συνεργασία με το Επιστημονικό Κέντρο για τη Νευροανάπτυξη «ΜΟΝΟΡΟΔΙ», στο πλαίσιο του Education Festival 2019. Η εκδήλωση έλαβε χώρα με αφορμή το νέο μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, MA Inclusion and Special Educational Needs and Disability(ISEND) της Σχολής, με εισηγητή τον κ. Πέτρο-Ευέλθωνα Μαριολόπουλο, Εργοθεραπευτή-Εποπτευόμενο Αναλυτή Συμπεριφοράς BCaBA.

Ο κ. Μαριολόπουλος επικεντρώθηκε στις βασικές αρχές της Εφαρμοσμένης Ανάλυσης Συμπεριφοράς,               σε κοινές παρερμηνείες που συχνά υφίσταται η συγκεκριμένη προσέγγιση, καθώς και στην εφαρμογή της στην πράξη, παρουσιάζοντας ενδιαφέροντα περιστατικά-case studies.

Το σεμινάριο  παρακολούθησαν φοιτητές της Σχολής Επιστημών της Αγωγής  του Mediterranean College αλλά και άλλων δημόσιων και ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, οι οποίοι υπέβαλαν ερωτήσεις τόσο κατά την διάρκεια όσο και μετά το πέρας της εκδήλωσης.

Ενημερωθείτε σήμερα για τα αναγνωρισμένα και πρόσφατα ανανεωμένα Bachelor’s και Master’s που προσφέρονται από τη Σχολή Επιστημών της Αγωγής του Mediterranean College, σε συνεργασία με το TOP20 University of Derby (σε σπουδές Παιδαγωγικών).